مفهوم مگالاپلیس

مگالاپلیس (Megalopolis) به منطقه وسیعی گفته می‌شود که بیش از ده میلیون نفر جمعیت داشته باشد و دارای بیش از یک مادرشهر (متروپلیتن) گردد. به عبارت دیگر حومه‌ها و شهرک‌های یک مادرشهر،در نتیجه توسعه وسایل ارتباطی و افزایش سرعت وسایل نقلیه با حومه‌ها و شهرک‌های مادر‌شهرهای دیگر پیوند می‌خورد و از پیوند آنها، یک بافت زنجیری از مادرشهرها و شهرها به صورت وسیعترین شکل شهری تشکیل می‌شود که در اصطلاح جغرافیایی به آن مگالاپلیس (Megalopolis) گفته می‌شود.

 

 

                                                 «مگالاپلیس»

 در تشکیل بافت زنجیری از حوزه‌های مادرشهری و ایجاد مگالاپلیس عوامل چندی نظیر شرایط طبیعی، زمینه‌های مساعد طبیعی، عوامل اقتصادی، جغرافیای فرهنگی و گذشته تاریخی ناحیه مؤثر است.
   در مگالاپلیس‌های جهان، شهرهای مرکزی تراکم جمعیت را به شدت بالا می‌برند و به تدریج که از آنها فاصله بگیریم کاهش سریع جمعیت در واحد سطح دیده می‌شود. میان حوزه‌های مادرشهری مگالاپلیس، چشم‌انداز‌های جالب طبیعی به سرعت به اشغال واحدهای مسکونی، تأسیسات و سازمان‌های شهری در می‌آید و بافت زنجیری حوزه‌های مادرشهری را استحکام می‌بخشد. از طرفی زمین‌های نیمه بایر، املاک پر وسعت، پارک‌های طبیعی و پایگاه‌های نظامی، گسیختگی میان حوزه‌های مادرشهری در محدوده مگالاپلیس ایجاد می‌کند.مگالا پلیس‌ها معمولاً شکل خطی یا کریدوری دارد و مسیر آن ممکن است در طول سواحل طبیعی و حوزه‌های منابع معدنی شکل بگیرد. مگالاپلیس‌ها تراکم عظیمی از مردم، بانکها، امور تجاری، شرکت‌های بیمه، عمده فروشی، خرده فروشی،مراکز پذیرایی و تفریحی و فعالیت‌های شدید حمل و نقل را در خود جای داده‌اند. غیر از این موارد فعالیت‌های دیگری نظیر مدیریت، نمایندگی‌های مسافربری، سازمان‌های تبلیغاتی، دفاتر وکلای حقوقی، دانشکده‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی نیز صورت می‌گیرد.
   زمین‌های مگالاپلیس‌ها از نظر قیمت بر سایر زمین‌های شهر پیشی می‌گیرند و در هسته‌های اصلی و فرعی مگالاپلیس‌ها زمین قیمت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند. اغلب حوزه‌های به هم پیوسته مگالاپلیس، تحت نفوذ یک مرکز بزرگ قرار می‌گیرند و این مرکز بزرگ، نفوذ و قدرت زیادی در مگالاپلیس به دست می‌آورد. مگالاپلیس‌ها از حداکثر درآمد و ثروت برخوردار می‌شوند. جریان دائمی ترافیک زمینی و خطوط هوایی، ارتباط تلفنی و تلویزیونی در محدوده مگالاپلیس، همه سطوح آن را به هم پیوند می‌دهد

/ 3 نظر / 419 بازدید
جفرافیا

این مطالب کتاب استاد شکوئی نیست ؟؟؟؟؟؟ ولی قشنگ بود !!

نریمان

شهرسازم اگه هستید پیام بدید تا اطلاعات رد و بدل کنیم

نریمان

ببخشید اینم شمارم 03954371632