شهرها به آینده می نگرند

در دنیای پویای امروز که توسعه و پیاده‌سازی فناوری باسرعت شگفت‌انگیزی در جریان است، یکی از جذاب‌ترین و مورد توجه‌ترینفناوری‌ها "پهن‌باند" یا اینترنت پرسرعت محسوب می‌شود که به عنوانراه‌انداز توسعه، فراگیری اجتماعی و پایداری مطرح است.

درست به همین دلیل است که "پهن‌باند" دیگر تنها یک فناوری نیست، بلکهکاتالیزوری است که به طور مستمر روی شکل جوامع، فرهنگ و نحوه زندگی بشرتاثیر می‌گذارد.

اما در عین حال هنوز سوال‌های متعددی درباره این فناوری فراگیر هست که باید پاسخ داده شود.
یکی از فرصت‌های بررسی و پاسخگویی به چالش‌ها و تاثیرات پهن‌باند، رویدادیاست به نام Broadband Cities که امسال در چهارمین سال برپایی خود توجهبیش‌تری را جلب کرده است.

این همایش سالانه را که طی دو روز ۱۴ و ۱۵ نوامبر امسال در دو شهرآمستردام و آلمر هلند برپا می‌شود، موسسه‌ای غیرانتفاعی به نام INEC (شبکهبین‌المللی اجتماعات الکترونیکی) ساماندهی و برگزار می‌کند.
مبحث اصلی کنفرانس امسال نیز برنامه‌ریزی برای جوامع آینده و قراردادننقطه پایان بر مبحث قدیمی زیرساخت‌ها عنوان شده است. در مجموع این همایش
بحث درباره برنامه‌ریزی برای جوامع پایدار، رقابتی و فراگیر آینده را مدنظر دارد.
درک ون در ووده (Dirk van der Woude) نماینده شهر آمستردام در INEC می‌گوید: شهرهای ما سال‌های سال به گذشته‌های دور خود نظر داشته‌اند، ا ماامروز باید به نیازهای فردای‌شان بیندیشند و مجادله بر سر اینکه در گذشتهزیرساخت‌های‌مان آماده شده یا نه، دست بردارند. در واقع Broadband Cities۲۰۰۷، قصد دارد بر "پهن‌باند" به عنوان ابزار پاسخ به نیازهای متنوعجوامع آینده تمرکز کند.

وی می‌افزاید: یکی از مسایل اصلی که در صدر فهرست همایش امسال قرار گرفته،مساله پایداری است و اینکه چگونه فناوری پهن باند می‌تواند با رساندناطلاعات به کاربر –به جای رساندن کاربر به اطلاعات- پایداری در جوامع راتسهیل و تضمین کند. این کار نیز با سامانه‌های متنوع و نوآورانه‌ای همچونکار از راه دور و ویدیو کنفرانس ممکن می‌شود.

در این کنفرانس کارشناسان به آینده‌نگاری می‌پردازند و در مورد مواردی به این شرح مفصل بحث خواهد شد.
ارزش و تاثیر پهن باند بر جامعه و کسب و کار
تاثیر انقلاب صنفی، بعد از اختراع ماشین بخار نمایان شد و تاثیر آن برجامعه و اقتصاد جوامع هنوز در دست بررسی و تحلیل است. شاید بتوان گفت "پهنباند" نیز نقش ماشین بخار را برای عصر "انفجار اطلاعات" بازی می‌کند. امااین فناوری ما را به کجا می‌برد، چه الزاماتی دارد و کدام جهت‌گیری رادنبال می‌کند؟

مقابله با مسایل پیچیده محیطی با پهن باند
یکی از مسایل زیست‌محیطی امروز کره‌خاکی، مقابله با آلودگی هوا و رشدسرسام‌آور میزان دی‌اکسید کربن در هوایی است که استنشاق می‌کنیم. اماراه‌های مقابله با این مشکل قدیمی چیست؟ قطعا فناوری "پهن‌باند" یک پاسخبه این سوال است. در نهادی جهانی که بیل کلینتون تاسیس کرده، سیسکو طرحیرا به اجرا می‌گذارد تا با همکاری مسوولان شهرهای آمستردام، سان فرانسیسکوو سئول به مقابله با آلودگی دی‌اکسید کربن برود. در راهکار پیشنهادی،"پهن‌باند" یک عنصر اصلی است مثلا به این طریق که اطلاعات لازم را به موقعبه کاربر برساند، به این ترتیب کاربر –که می‌تواند مسوولان شهری باشد- نیازی نیست که خود به دنبال اطلاعات برود.

نیاز به شبکه باز هیبریدی
در سال‌های گذشته، بسیاری از فعالان عرصه شبکه، به ایجاد جزیره‌هایزیرساختی پرداخته‌اند؛ به این معنا که خدمات و کاربران‌شان در محیط‌هاییمجزا از شرکت‌های دیگر تعامل دارند. اما با رشد و توسعه سر یع بازار کهمواجه با شبکه‌های متنوع و (از لحاظ ساختاری) متفاوت است، باید از خود بپرسیم که چگونه می‌توان جلوی شکل‌گیری باغ عدنی را گرفت که جای جای آن بادیوارهای بلند تقسیم و منفک شده است؟
یکی از راه‌هایی که بشر می‌تواند با آن باغ عدن‌اش را یکپارچه نگه دارد،راه‌اندازی شبکه‌های هیبریدی است. باغ‌مان بدون دیوار زیباتر نمی‌شود؟

توسعه در فناوری ویدیو و بازی‌های کاربردی و جدی
روش کنونی برای دریافت ویدیو در اینترنت، روشی کند است. اما چه انتخاب دیگری پیش روی ماست؟
شبکه‌های Peer- to – Peer یکی از این انتخاب‌هاست که امکان دسترسی بهروش‌های متنوع به اشتراک‌گذاری محتوا، مدل‌سازی کسب و کار، دیدن تلویزیون‌و سایر رویداد های اجتماعی را فراهم می‌کند.
از سوی دیگر نقش بازی‌های رایانه‌ای و تاثیر آن در زندگی ما، گذشته ازجنبه سرگرمی آن، روز به روز بیش‌تر می‌شود.سامروزه بازی‌های رایانه‌ای درآموزش، کنترل حوادث غیر مترقبه و بحران‌ها، بهداشت و بسیاری بخش‌های دیگرنقش آفرینی می‌کنند و این تاثیر حتی پارا به حوزه تصمیم سازی ما گذاشته ودر نتیجه شیوه کار ما را تغییر می‌دهد.

یادگیری از تجارت بین‌المللی
در جای جای جهان امروز ما، پروژه‌هایی برای افزایش میزان بهره‌گیری ازخدمات ICT با استفاده از پهن باند کلید خورده است. اما نتایج این پروژه‌هاکجا ثبت می‌شود، ما چه درس‌هایی از اجرای آنها می‌گیریم و چگونه می‌توانیماز آنها بهره‌مند شویم؟
سازمان‌های مختلفی در جهان تجربیات خود را در موارد مختلفی همچون«بازی‌های جدی»، »توزیع ویدیویی، توسعه شبکه‌ها و بهبود ارتباط با دولت بهاشتراک می‌گذارند.

درباره INEC
INEC
یا The International Network of E – Communities یک موسسه غیرانتفاعی است که بر سودمندی و ضرورت وجود شبکه‌های پهن باند با دسترسی آزادبه عنوان پیش شرط رشته اقتصادی و فراگیری اجتماعی تاکید و تمرکز دارد.
اعضای INEC شامل برزیل، یونان، مالزی، مالت، ایسلند، هلند، سوئد و آمریکاهمه دارای چشم‌انداز و برنامه به منظور آماده سازی جوامع‌شان برای آیندهبا پیاده‌سازی زیر ساخت‌های پهن باند و تشویق توسعه خدمات پهن باند هستند.
هدف اولیه INEC، ترغیب و تسهیل و نهادینه‌سازی مشارکت از طریق تبادلتجارت، معرفی همکاران بالقوه، توسعه کسب و کار، ابزارهای محک‌زنی(Benchmarking) و اجرای پروژه‌های مشترک است.

/ 0 نظر / 55 بازدید