زمان دو برابر شدن جمعیت

 

نرخ رشد هر کشوری به صورت درصد بیان می شود، عموماً بین %0.1 و %3 در سال می باشد. شما در محاسبه رشد جمعیت با دو پارامتری که با هم مشارکت دارند، روبرو هستید؛ میزان رشد طبیعی جمعیت و میزان رشد مطلق جمعیت دو مقداری است که بایستی در نظر داشته باشید. در رشد طبیعی جمعیت تنها میزان متولدین و میزان مرگ و میر کشور در نظر گرفته می شود؛ بدون آن که جمعیت مهاجرین را محاسبه کنند. اما نرخ رشد مطلق جمعیت، علاوه بر مرگ و میر و زاد و ولد، مهاجرت به داخل و خارج از کشور را نیز در نظر می گیرند.
به عنوان نمونه، نرخ رشد طبیعی کانادا %0.3 است در حالی که نرخ رشد مطلق آن %0.9 است؛ که این عامل نشان دهنده ی سیاست های مهاجر پذیری کانادا می باشد. در ایالات متحده آمریکا، نرخ رشد طبیعی جمعیت%0.6 و رشد مطلق آن %0.9 است. محاسبه نرخ رشد جمعیتی هر کشور برای جمعیت شناسان و جغرافیدانان، متغیری مناسب برای رشد جاری کشور محسوب شده و کشورها و مناطق مختلف را با هم مقایسه می کنند. به طور هدفمندتر، نرخ رشد مطلق جمعیت کاربرد بیشتری دارد.
یکی از کاربردهای نرخ رشد جمعیت را می توان در تعیین زمان دوبرابر شدن جمعیت یک منطقه یا کشور و یا حتی سیاره ی زمین دانست؛ یعنی چه مدت زمانی طول می کشد تا جمعیت کنونی کشور دو برابر گردد. این مدت زمان با تقسیم نرخ رشد جمعیت در عدد 70 بدست می آید. عدد 70 از لگاریتم 2 حاصل می شود.
رشد مطلق کانادا در سال 2006 ،0.9 درصد بدست آمد، ما 70 را به عدد 0.9 تقسیم می کنیم ، عدد حاصل 77.7 خواهد بود. بنابر این در سال 2083 کانادا دو برابر جمعیت کنونی را داشته و از 33 میلیون نفر به 66 میلیون نفر خواهد رسید؛ البته این وضعیت در صورتی ممکن است که نرخ رشد به همین وضعیت باقی بماند و تغییری در آن صورت نپذیرد.
اما، اگر ما خلاصه اطلاعات جمعیتی دایره سرشماری ایالات متحده را مربوط به کانادا مورد بررسی قرار دهیم، مطابق آن انتظار می رود که رشد مطلق این کشور تا 2050 کاهش یابد. با نرخ رشد %0.6 زمان دو برابر شدن جمعیت کانادا 117 سال خواهد بود ( 116.666 = 0.6 / 70 ).
نرخ رشد جمعیت جهان در حال حاضرحدود %1.14 می باشد، با این نرخ زمان دو برابر شدن جمعیت 61 سال است. بنابراین انتظار می رود که چنانچه نرخ رشد جاری جمعیت تغییری نداشته و ثابت باقی بماند، جمعیت 6.5 میلیاردی جهان تا سال 2067 به 13 میلیارد نفر برسد. قابل ذکر است که نرخ رشد جهان در دهه ی 1960 به نقطه ی اوج خود یعنی به میزان %2 رسید، با این نرخ زمان دوبرابر شدن جمعیت 35 سال می باشد.
اغلب کشورهای اروپایی نرخ رشد پایینی را تجربه می کنند. این نرخ در بریتانیا %0.2 ، در آلمان %0.0، و در فرانسه %0.4می باشد.
نرخ رشد جمعیت در بسیاری از کشورهای آسیایی بالا است. در افغانستان این میزان %4.8 بوده و با این مقدار، زمان دو برابر شدن جمعیت 14.5 سال خواهد بود! اگر رشد جمعیت افغانستان در همین مقدار باقی بماند ( که بعید به نطر می رسد، به طوری که میزان رشد برنامه ریزی شده برای سال 2025در این کشور %2.3 در نظر گرفته شده است.) جمعیت 30 میلیونی این کشور تا سال 2020 به 60 میلیون و در سال 2035 به 120 میلیون و در سال 2049 به 280 میلیون و در سال 2046 به 560 میلیون نفر و در سال 2078 به 1 میلیارد و 12 میلیون نفر خواهد رسید. چنان که مشاهده می کنید، درصد رشد جمعیت برای برنامه ریزی های کوتاه مدت کاربرد بهتری دارد.
افزایش رشد جمعیت معمولاً مشکلاتی را در کشور به وجود می آورد، نیاز به غذا، زیر ساخت هایی نظیر شغل – مسکن – آموزش و ارائه ی خدمات گوناگون از جمله ی آنها است. این موارد هزینه هایی است که کشورهای مزبور بایستی بپردازند، و این در صورتی است که چنین کشورهایی اغلب از توانایی های کمی نیز برخوردارند.

/ 2 نظر / 939 بازدید
azami

سلام به دوستان برنامه ریزی شهری: تبادل اطلاعات در رشته برنامه ریزی شهری باهمکاری شما دوستان درانتقال مطالب کارشناسی وارشد ودکتری وپاسخ به سوالات شما .امیدوارم باهمکاری هم در موفقیت هر یک سهمی داشته باشیم..موفق باشید."h.azami777@gmail.com"دانشجوی رشته برنامه ریزی شهری دانشگاه مازندران

azami

سلام به مدیر وبلاگ. خسته نباشید. اون اطلاعیه که براتون فرستادم دروبلاگ گذاشتین وشماره تماس من نوشته بود اون رواز وبلاگ حذف کنید ممنون میشم. باتشکر. موفق باشید.(اعظمی)